• The Lookout

    ★★★

  • Beyond Outrage

    ★★★½

  • Hope Springs

    ★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★

  • Paris-Manhattan

    ★★★

  • Lay the Favorite

    ★★½

  • The Angels' Share

    ★★½

  • Cosmopolis

    ★★★

  • What's in a Name

    ★★★½

  • To Rome with Love

    ★★

  • A Flat for Three

    ★★★

  • Le Chef

    ★★½

  • Young Adult

    ★★★★

  • Woody Allen: A Documentary

    ★★★★½

  • J. Edgar

    ★★

  • Haywire

    ★★★½

  • Love Hurts

  • The Trouble with Bliss

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★

  • Pearl Jam Twenty

    ★★★★

  • Carnage

    ★★★★

  • Rampart

    ★★★★

  • Killer Joe

    ★★★★½

  • The Descendants

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★½

  • From Manila with Love

    ★★★½

  • We Have a Pope

    ★★★★

  • What Women Want

    ★★★★

  • Margin Call

    ★★★½

  • Corman's World

    ★★★★

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

    ★★★★

  • TRON: Legacy

    ★½

  • Biutiful

    ★★★★½

  • Gorbaciof

    ★★★★

  • Machete Maidens Unleashed!

    ★★★★★

  • LennoNYC

    ★★★★

  • Kyoto Story

    ★★★½

  • The Town

    ★★★★½

  • Rabbit Hole

  • Troubleshooter

    ★★★

  • Angel of Evil

    ★★★½

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Somewhere

    ★★

  • Wall Street: Money Never Sleeps

    ★★★½

  • Machete

    ★★★★

  • The American

    ★★

  • Flower & Snake 3

    ★★★

  • Eat Pray Love

    ★★★½

  • The Sorcerer's Apprentice

    ★★★

  • Confessions

    ★★½

  • You Will Meet a Tall Dark Stranger

    ★★★★

  • Frankie & Alice

    ★★★★

  • Outrage

    ★★★★

  • Lady Blue Shanghai

    ★★★

  • Poetry

    ★★★★

  • Barney's Version

    ★★★½

  • Happy Family

    ★★½

  • American Grindhouse

    ★★★★

  • Greenberg

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★½

  • About Her Brother

    ★★★★

  • Please Give

    ★½

  • The First Beautiful Thing

    ★★★½

  • Crazy Heart

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★

  • Me, Them And Lara

    ★★★½

  • The Men Who Stare at Goats

    ★★

  • Black Dynamite

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★½

  • District 9

    ★★★★

  • Whatever Works

    ★★★½