Sort by

nagoya has logged 178 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Machine Gun Dragon

The Machine Gun Dragon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
No More Easy Life

No More Easy Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tattooed Hitman

The Tattooed Hitman

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Thunder Road

Crazy Thunder Road

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Lowlife Love

Lowlife Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

Sister Street Fighter: Hanging by a Thread

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Peony Gambler: Here to Kill You

Red Peony Gambler: Here to Kill You

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Battles Without Honor and Humanity: The Complete Saga

Battles Without Honor and Humanity: The Complete Saga

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohachi Bushido: Code of the Forgotten Eight

Bohachi Bushido: Code of the Forgotten Eight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Che vuoi che sia

Che vuoi che sia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Outlaw: Heartless

Outlaw: Heartless

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Chef

Le Chef

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stuff for the Rich

Stuff for the Rich

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Fichissimi

I Fichissimi

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beauty's Exotic Dance: Torture!

Beauty's Exotic Dance: Torture!

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Wild Moment

One Wild Moment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris-Manhattan

Paris-Manhattan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
S*P*Y*S

S*P*Y*S

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Farewell to Rock'n Roll

Farewell to Rock'n Roll

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cheerleaders

The Cheerleaders

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Woman with Red Hair

The Woman with Red Hair

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kanto Scarlet Cherry Gang

The Kanto Scarlet Cherry Gang

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kyoto Connection

The Kyoto Connection

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rica

Rica

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crime on the Highway

Crime on the Highway

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prison Boss

Prison Boss

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sukeban Deka: Dirty Mary

Sukeban Deka: Dirty Mary

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil and Holy Water

The Devil and Holy Water

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Secret Chronicle: She Beast Market

Secret Chronicle: She Beast Market

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manolesta

Manolesta

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eccezzziunale... veramente

Eccezzziunale... veramente

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gambling Den Heist

Gambling Den Heist

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther Bitch M

Black Panther Bitch M

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crime at the Chinese Restaurant

Crime at the Chinese Restaurant

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Outlaw: Gangster VIP 2

Outlaw: Gangster VIP 2

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uno contro l'altro, praticamente amici

Uno contro l'altro, praticamente amici

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lustful Shogun and His 21 Mistresses

Lustful Shogun and His 21 Mistresses

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Erotomaniac Daimyo

The Erotomaniac Daimyo

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry