• Monolith

    Monolith

    ★★★½

    “I want to tell you a story. All you have to do is listen.”

    I LOVE these minimalist passion project exercises because they got so much going on beneath the seemingly simple surface. like The Vast of Night this contained, low-budget psychological thriller is extremely rich in atmosphere, which largely stems from a powerhouse one-woman performance at the center and the amazing sound design supporting it. as soon as Lily Sullivan half-whispers “listen” into her mic, you’re strapped in. hypnotic,…

  • The Last Repair Shop

    The Last Repair Shop

    ★★★★

    “It's like a secret communication between the kid and myself. What kind of story that instrument can tell me if it could talk to me.”

    well-structured through the introduction of the people working four different departments in the shop as well as their paths leading to them on one side while also putting a face to the kids who’ve found life-changing joy with the instruments tended to by them on the other. my small gripes with it are that I…

  • Upgraded

    Upgraded

    ★★½

    Marisa Tomei I am free on Thursday Night and would like to hang out… Marisa Tomei please respond and hang out with me on Thursday night when I’m free… you may bring the other French boss milf from Emily in Paris along…

  • Robot Dreams

    Robot Dreams

    ★★★★

    they got the best musical hook in this with Earth, Wind & Fire’s September. genius. Robot Dreams is both an ode to New York’s bustling metropolitan beauty and a treatise of the specific loneliness that comes with living by yourself among millions in close proximity. with everything flowing around Dog while nothing seems to stick on a more personal level, this modern disconnect takes hold of the gaps in his heart. one may, however, always be able to replace part of…

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★★½

    Gata and the koala should’ve had more screen time! rewatch made it easier to catch onto the smirky Shakespeare riffing this time around, superficial but I stay a fan. cheesy nonsense with a twinkle in its eye and some genuine feels. the Este Haim/Christopher Stracey score goes super hard and underlines all the most delicate moments so perfectly.

  • Nǎi Nai & Wài Pó

    Nǎi Nai & Wài Pó

    ★★★★

    “We take care of one another.”

    maybe what we all need is to grow old with our best friend in our own place, to perform elaborate dance breaks and dress-up sessions for our visitors, to yell at each other about getting old, and to have a shared dinner and movie nights for the rest of our days. Sean Wang intimately captures what makes the little life so very special.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    “Kid, kid, kid, there are a lot of mountains up there with ancient carvings. Take a little advice. Don't go chasing ghosts.”

    relocate the ghostbusting from the big apple to a rural town with a spooky farmhouse, add elite milf Carrie Coon and elite dilf Paul Rudd, toss in some good-natured family dynamics and hearty nostalgia for 80s sci-fi, and sure enough: you’ll get a sweet little legacy sequel.

    it doesn’t deliver much on hysteric ghost shenanigans until the convoluted…

  • Daisy Jones & the Six

    Daisy Jones & the Six

    ★★★½

    “I’m not the muse, okay? I’m the somebody.”

    sprawlingly visualizes the period aesthetic and feeling of 70s roady culture complete with the dark side of fame and the riveting escalation of one band’s fallout. maybe a bit too glossy but I love the overarching look of it. also does an admirable job incorporating the great songs into its narrative and I’ve enjoyed listening to the accompanying series album so much lately. Look at Us Now is an all-timer for me. anything…

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    I saw God and her name is ARRAKIS. she is so beautiful when the sun is low. first time rewatching this since I saw it in a too tiny screen when it came out in 2021 (Corso 3 I love you but not for these kinds of movies), so I was ecstatic to commit to the IMAX laser re-release. oh, what a world. my retinas are still seared into the back of my eye balls while my eardrums got practically…

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★½

    “I suppose we don't get to decide when it ends.”

    sometimes, as strangers to our own hearts, we write love letters to our loneliness. to our pains and losses, the almost-sos and might-have-beens from then reaching into now. such is the case for Andrew Haigh, such is the case for you and me. it is holding out a hand to our ghosts; they are the grief we have left attached to the memory of everything and everyone gone from our…

  • Dream Scenario

    Dream Scenario

    ★★★½

    “I don't want to be some culture war person. I don't want to be controversial.”

    Nicolas Cage gives one of his career-best performances here for me, the layers of which reveal themselves gradually towards the end. stunner! went into it hearing more than enough that it is a film on cancel culture, which ultimately turned out to be an overstatement since it is more part of the story than actually being discussed on the main stage. it digs much deeper…

  • The Eternal Memory

    The Eternal Memory

    ★★★½

    “It’s very important for us to reconstruct memory. It’s an attempt to know oneself.”

    feels sort of inaccessible with its forray into the most intimate sphere of this relationship, where half the time I dont even really know what they’re talking about. however, capturing this secret language is also what makes it so special, seeing the strange little worlds of love every couple wanders through for themselves. Alberdi competently ties the personal navigation of Augusto’s illness into the larger political…