Sort by

nadine has logged 52 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★
Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Clash

Clash

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
On Probation

On Probation

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
DC Showcase: The Spectre

DC Showcase: The Spectre

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
One Day

One Day

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Come Together

Come Together

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry