nadav5 has logged 108 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Greatest Events of World War II in Colour

Greatest Events of World War II in Colour

2019
×
Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Footnote

Footnote

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Peaches & Cream

Peaches & Cream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Road

Road

2005
×
Edit this entry  
21
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Junun

Junun

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
A Matter of Size

A Matter of Size

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rise And Fall Of Shem Tov Heavy

The Rise And Fall Of Shem Tov Heavy

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
frozen time

frozen time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Game of Their Lives

The Game of Their Lives

2005
×
Edit this entry  
02
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Erev Avud

Erev Avud

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Gavriel

Gavriel

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Heart

Free Heart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry