Sort by

Nachtwaechter has logged 300 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lesson Plan

Lesson Plan

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Curious George: A Very Monkey Christmas

Curious George: A Very Monkey Christmas

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Commando Leopard

Commando Leopard

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kultur-King Korea

Kultur-King Korea

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bloodsport II

Bloodsport II

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tremors 3: Back to Perfection

Tremors 3: Back to Perfection

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Famous Five 3

The Famous Five 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memory

Memory

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Domino Principle

The Domino Principle

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vanguard

Vanguard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Courier

The Courier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Code Name: Wild Geese

Code Name: Wild Geese

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Road House 2: Last Call

Road House 2: Last Call

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Revenger

Revenger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sound of 007

The Sound of 007

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bibi Blocksberg and the Secret of Blue Owls

Bibi Blocksberg and the Secret of Blue Owls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Battle Drone

Battle Drone

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Brad Pitt: More Than a Pretty Face

Brad Pitt: More Than a Pretty Face

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sean Connery vs James Bond

Sean Connery vs James Bond

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Denzel Washington - Un modèle américain

Denzel Washington - Un modèle américain

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jamie Lee Curtis : Hollywood Call of Freedom

Jamie Lee Curtis : Hollywood Call of Freedom

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Martial Outlaw

Martial Outlaw

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectral

Spectral

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry