• Take the Money and Run

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • La Jetée

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Duck Soup

    ★★★½

  • The Girl with the Blurred Face

  • Lumiere