• The Dream Team

    ★★★

  • The Impossible

    ★★★

  • Hotel Transylvania

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Searching for Sugar Man

    ★★★★

  • Ted

    ★★★½

  • Amour

    ★★★★

  • The Dictator

    ★★★

  • The Avengers

    ★★½

  • The Hunger Games

    ★★½

  • Project X

    ★★★

  • Marina Abramović: The Artist Is Present

    ★★★★

  • Woody Allen: A Documentary

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★½

  • In Time

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★½

  • Project Nim

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • Cars 2

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Thor

    ★★½

  • Tomboy

    ★★★★

  • Rio

    ★★★

  • The Fighter

    ★★★½

  • Heroes

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Despicable Me

    ★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Grown Ups

    ★★★½

  • Kick-Ass

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Tooth Fairy

    ★★★

  • Avatar

    ★★★½

  • Invictus

    ★★★½

  • Planet 51

    ★★★½

  • Precious

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★

  • Mr. Nobody

    ★★★★½

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★

  • Whatever Works

    ★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★

  • Moon

    ★★★½

  • When You're Strange

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • Gran Torino

    ★★★½

  • Bolt

    ★★½

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    ★★★

  • The Wrestler

    ★★★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★½

  • WALL·E

    ★★★★

  • You Don't Mess with the Zohan

    ★★

  • Kung Fu Panda

    ★★½

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★

  • Iron Man

    ★★½

  • The Wave

    ★★★½

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★½

  • Man on Wire

    ★★★★