• Mank

    ★★★★

  • Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

    ★★★★

  • Schoolgirls

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Pawns

  • 1917

    ★★★★½

  • He Dreams of Giants

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★½

  • Father There Is Only One

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Diego Maradona

    ★★★★

  • Making Waves : The Art of Cinematic Sound

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • The Days to Come

    ★★★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Red Joan

    ★★

  • Green Book

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Slender Man

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Mies On Scene. Barcelona in two acts

    ★★★★

  • Champions

    ★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Perfect Strangers

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Le Brio

    ★★★

  • Wonder Wheel

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

  • Molly's Game

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Zookeeper's Wife

    ★★½

  • Lucky

    ★★★

  • Summer 1993

    ★★★★

  • The Bar

    ★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Heartstone

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • George Best: All by Himself

    ★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Nerve

    ★★★