Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Baby, Box, Broker

Baby, Box, Broker

×
Read the review Edit this entry  
03
24 City

24 City

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Thirteen

Thirteen

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baccano!

Baccano!

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Au Revoir Taipei

Au Revoir Taipei

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunny

Sunny

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
PlayTime

PlayTime

1967
×
Read the review Edit this entry  
18
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crumb

Crumb

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Can Dialectics Break Bricks?

Can Dialectics Break Bricks?

1973
×
Read the review Edit this entry  
01
The Storms in Our Blood

The Storms in Our Blood

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Nice Coloured Girls

Nice Coloured Girls

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
Off the Pig

Off the Pig

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World

The World

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Visit

Visit

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
09
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Read the review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Read the review Edit this entry