Sort by

mya has logged 268 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willow

Willow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House Party

House Party

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cane River

Cane River

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry