Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madame Web

Madame Web

2024
×
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
04
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
Read the review Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
Read the review Edit this entry  
02
Poor Things

Poor Things

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
American Fiction

American Fiction

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read other review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read other review Edit this entry  
13
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
Self Reliance

Self Reliance

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
11
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Adventureland

Adventureland

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
The Goonies

The Goonies

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
5-25-77

5-25-77

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry