riss has logged 502 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Infinite

Infinite

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casanova

Casanova

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hope Springs

Hope Springs

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Howards End

Howards End

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumper

Jumper

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry