MAX has logged 124 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry