Sort by

MW2000 has logged 229 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Royal Ballet: The Nutcracker (2022/2023)

The Royal Ballet: The Nutcracker (2022/2023)

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Edit this entry  
17
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★
Edit this entry  
17
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Edit this entry