Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★
Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
06
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Royal Ballet: The Nutcracker (2022/2023)

The Royal Ballet: The Nutcracker (2022/2023)

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry