Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Swan Song

Swan Song

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Limbo

Limbo

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy and Glorious

Happy and Glorious

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
15
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
Edit this entry  
03
Pathaan

Pathaan

2023
×
★★★
Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★½
Edit this entry  
29
You People

You People

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vikram

Vikram

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
Just Another Notion

Just Another Notion

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Shape of Things

The Shape of Things

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Ducksarenodinner

Ducksarenodinner

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Down Hear

Down Hear

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Too Late To Stop Down Now

Too Late To Stop Down Now

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
King David

King David

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
When & Where

When & Where

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Dufus (aka Art)

Dufus (aka Art)

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Last Supper

The Last Supper

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry