Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Edit this entry  
13
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry