• Midnight Mass

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Old

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★

  • Fear Street: 1994

    ★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★

  • Education

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Freaky

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Hamilton

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★½

  • Saint Maud

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

    ★★★★★

  • Good Omens

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Blow the Man Down

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Vice

    ½