Murray has logged 109 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Machotaildrop

Machotaildrop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry