Sort by

Muriel has logged 51 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zoolander

Zoolander

2001
×
Edit this entry  
26
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
23
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
Edit this entry  
22
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
Edit this entry  
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
16
Supernova

Supernova

2020
×
Edit this entry  
15
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
Edit this entry  
14
The Little Things

The Little Things

2021
×
Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Edit this entry  
12
Band Aid

Band Aid

2017
×
Edit this entry  
10
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
09
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Future

The Future

2011
×
Edit this entry  
08
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
07
Olla

Olla

2019
×
Edit this entry  
06
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Fish

Little Fish

2020
×
Edit this entry  
05
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Clerks

Clerks

1994
×
Edit this entry  
04
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Edit this entry  
04
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
News of the World

News of the World

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Edit this entry