Sort by

Muriel has logged 50 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
28
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2019
×
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read prior review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent

Maleficent

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Malevolent

Malevolent

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Invitation

The Invitation

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Edit this entry  
19
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Creep 2

Creep 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
Edit this entry  
08
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry