munta has logged 49 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Pound

Dog Pound

2010
×
★★
Edit this entry  
28
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The 8th Day of the Week

The 8th Day of the Week

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
20
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
19
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★½
Edit this entry  
18
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
Edit this entry  
17
Ayla: The Daughter of War

Ayla: The Daughter of War

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★
Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
11
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Doug Stanhope: No Refunds

Doug Stanhope: No Refunds

2007
×
Edit this entry  
10
360

360

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Guest

The Guest

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love in a Jail Cell

Love in a Jail Cell

1983
×
Edit this entry  
07
Hepta (The Last Lecture)

Hepta (The Last Lecture)

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
06
Casanova Brown

Casanova Brown

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Baraka

Baraka

1992
×
Edit this entry  
05
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Human

Human

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
عقلي

عقلي

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
Read the review Edit this entry