Multiverse has logged 36 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry