mulaney has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
Edit this entry  
22
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Edit this entry  
22
The Sweater

The Sweater

1980
×
Edit this entry  
22
Madame Tutli-Putli

Madame Tutli-Putli

2007
×
Edit this entry  
22
Bob's Birthday

Bob's Birthday

1993
×
Edit this entry  
22
Who Were the Ones?

Who Were the Ones?

1972
×
Edit this entry  
22
The Street

The Street

1976
×
Edit this entry  
22
Charley Squash Goes to Town

Charley Squash Goes to Town

1969
×
Edit this entry  
22
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
22
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Confessional

The Confessional

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★½
Edit this entry