Sort by

Muffintree has logged 50 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Secrets

Secrets

1933
×
★★
Edit this entry  
30
Dry Season

Dry Season

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
27
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Not One Less

Not One Less

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Curses of the Witch

Curses of the Witch

1927
×
★★★★
Edit this entry  
25
Joan the Woman

Joan the Woman

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
24
Viva Riva!

Viva Riva!

2010
×
Edit this entry  
23
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
Edit this entry  
20
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Night Visitor

The Night Visitor

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nine

Nine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
17
The Scar of Shame

The Scar of Shame

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hamlet

Hamlet

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Edit this entry  
14
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
Edit this entry  
12
The Ghost That Never Returns

The Ghost That Never Returns

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
11
8½

1963
×
Edit this entry  
10
Langlois

Langlois

1970
×
Edit this entry  
10
Queen of Sports

Queen of Sports

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1916
×
Edit this entry  
06
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Royal Tiger

Royal Tiger

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time

Once Upon a Time

1922
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
Read the review Edit this entry  
04
She Was Like a Wild Chrysanthemum

She Was Like a Wild Chrysanthemum

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
Edit this entry  
03
Johan

Johan

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ginza Cosmetics

Ginza Cosmetics

1951
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
Edit this entry  
01
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry