Sort by

Muffintree has logged 505 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Breakfast for Two

Breakfast for Two

1937
×
★★½
Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Edit this entry  
28
The Broken Commandment

The Broken Commandment

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marriage

Marriage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lady of Musashino

The Lady of Musashino

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
24
Song of Home

Song of Home

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sudden Rain

Sudden Rain

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Green Gold

Green Gold

1939
×
★★★★
Edit this entry  
23
Images

Images

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tukkijoella

Tukkijoella

1928
×
★★★½
Edit this entry  
22
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Struggling Hearts

Struggling Hearts

1923
×
★★★½
Edit this entry  
20
Atlantis

Atlantis

1913
×
★★★
Edit this entry  
20
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Six and a Half, Eleven

Six and a Half, Eleven

1927
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
Edit this entry  
13
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Distant Constellation

Distant Constellation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
Edit this entry  
06
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Climates

Climates

2006
×
Edit this entry  
06
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry