Sort by

Sam has logged 269 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry