Alejandra has logged 132 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Los Punks: We Are All We Have

Los Punks: We Are All We Have

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tig

Tig

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Edit this entry  
31
Advanced Style

Advanced Style

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
After Porn Ends

After Porn Ends

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Strictly Sexual

Strictly Sexual

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry