Charlie has logged 142 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Dahmer

Dahmer

2002
×
★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
Read the review Edit this entry  
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
10
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
Read the review Edit this entry  
24
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Laura

Laura

1944
×
Edit this entry  
04
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
Edit this entry  
31
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
Read the review Edit this entry  
29
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
Edit this entry  
23
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
So Proudly We Hail

So Proudly We Hail

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
½
Edit this entry  
18
Phaedra

Phaedra

1962
×
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
09
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
½
Read prior review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Edit this entry  
12
Mother

Mother

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Airbag

Airbag

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Forest

The Forest

2016
×
½
Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stress Is Three

Stress Is Three

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
Read the review Edit this entry  
12
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
Read prior review Edit this entry  
10
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★★
Edit this entry