Sort by

M S Krishna Prateek has logged 257 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pauline

Pauline

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Colour Photo

Colour Photo

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry