Sort by

mic has logged 224 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tag

Tag

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Edit this entry  
04
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
27
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry