Sort by

Merlin has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Emma

Emma

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Beast

The Beast

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★½
Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Dog Stupid

My Dog Stupid

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enemy Lines

Enemy Lines

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Torpedo: U-235

Torpedo: U-235

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close

Close

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry