Elijah has logged 55 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kama Sutra: A Tale of Love

Kama Sutra: A Tale of Love

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saint Joan

Saint Joan

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Dinosaur Island

Dinosaur Island

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Absolute Beginners

Absolute Beginners

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
O

O

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Italian

The Italian

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roald Dahl's Esio Trot

Roald Dahl's Esio Trot

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
FDR: American Badass!

FDR: American Badass!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Prince

The Green Prince

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Disorder

Disorder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Monk

The Monk

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry