Elijah has logged 302 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Elena

Elena

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hits

Hits

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bokeh

Bokeh

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Voice from the Stone

Voice from the Stone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sheila Levine is Dead and Living in New York

Sheila Levine is Dead and Living in New York

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
28
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blackthorn

Blackthorn

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry