Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wilmington 10 -- U.S.A. 10,000

Wilmington 10 -- U.S.A. 10,000

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
Edit this entry  
04
Party Girl

Party Girl

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
Edit this entry  
31
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
Edit this entry  
27
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Edit this entry  
24
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
22
Howards End

Howards End

1992
×
Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Chocolat

Chocolat

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A California Christmas: City Lights

A California Christmas: City Lights

2021
×
Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
11
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
11
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
28
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Three Times

Three Times

2005
×
Edit this entry  
17
The Secret Diaries of Miss Anne Lister

The Secret Diaries of Miss Anne Lister

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
Edit this entry  
13
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
24
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry