• A California Christmas: City Lights

  • Don't Look Up

  • Being the Ricardos

  • The Hating Game

  • West Side Story

    ★★★

  • Licorice Pizza

  • Love Hard

  • No Time to Die

  • Dune

    ★★★★

  • Bergman Island

    ★★★

  • Benedetta

    ★★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The World to Come

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Zola

    ★★★★

  • Little Women

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Blow the Man Down

    ★★★★

  • Shoot the Moon Right Between the Eyes

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★½

  • Fifty Shades Freed

    ★★½

  • Fifty Shades Darker

  • Arrival

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • Love the Coopers

    ½

  • Factory Complex

  • Ricki and the Flash

    ★★★½

  • Aloha

  • Fifty Shades of Grey

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • A Little Chaos

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Young Adult

    ★★★★★

  • A Dangerous Method

  • Wuthering Heights

    ★★★★

  • Don't Go Breaking My Heart

    ★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

  • The Secret Diaries of Miss Anne Lister

    ★★★½

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • Four Christmases

  • Two Lovers

    ★★★★

  • Georgia Rule

    ★★½

  • John Tucker Must Die

    ★★★★

  • The Family Stone

  • Wedding Crashers

  • Three Times

  • Closer

    ★★★½

  • Sideways

    ★★½

  • Gigli

  • The Matrix Reloaded

  • Demonlover

    ★★★★

  • Unfaithful

    ★★★★

  • The Sweetest Thing

    ★★★★

  • Bend It Like Beckham

  • Kabhi Khushi Kabhie Gham

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • Shallow Hal

  • Spirited Away

  • Get Over It

    ★★

  • Chocolat

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • The Matrix

  • Cruel Intentions

    ★★★½

  • Dil Se..

  • The Game