• Robin Hood: Prince of Thieves

    ★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

  • Kindergarten Cop

    ★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Predator 2

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Days of Thunder

    ★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Knick Knack

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Licence to Kill

    ★★★★

  • The Karate Kid Part III

    ★★

  • Batman

    ★★★★½

  • Ghostbusters II

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Rain Man

    ★★★★½

  • Coming to America

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Jaws: The Revenge

    ½

  • The Living Daylights

    ★★★½

  • Predator

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Down by Law

    ★★★★½

  • Clue

    ★★★★½

  • Santa Claus: The Movie

    ★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • A View to a Kill

    ★★★

  • The Terminator

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★½

  • Corduroy

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • National Lampoon's Vacation

    ★★★★

  • Octopussy

    ★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Outsiders

    ★★★½

  • Jaws 3-D

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Annie

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Moonraker

    ★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★★

  • Jaws 2

    ★★½

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★

  • Dr. Seuss on the Loose

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★