Sort by

MrMath1 has logged 217 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
26
Wanda

Wanda

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Night and Day

Night and Day

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★½
Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry