Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★½
Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judy Moody and the Not Bummer Summer

Judy Moody and the Not Bummer Summer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Amazing Dr. Clitterhouse

The Amazing Dr. Clitterhouse

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry