Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Benning's Dream

Benning's Dream

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Case of the Naves Brothers

The Case of the Naves Brothers

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I, John Wayne

I, John Wayne

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Radiance

Radiance

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving Pablo

Loving Pablo

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Death Note

Death Note

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry