maria has logged 47 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
His House

His House

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Premonition

Premonition

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Yonlu

Yonlu

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Confessions of an Invisible Girl

Confessions of an Invisible Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stranded

Stranded

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Secret Diary of an Exchange Student

The Secret Diary of an Exchange Student

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
½
Edit this entry  
09
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
½
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry