• Captain Phillips

    Captain Phillips

    ★★★★

    88/100

    "There's gotta be something other than being a fisherman and kidnapping people."
    "Maybe in America, Irish. Maybe in America."

    Captain Phillips is a fantastic true story thriller with stellar direction from Paul Greengrass. Usually he's hit and miss for me (especially his recent output isn't that great), but he knocks it out of the park with this one. Don't normally vibe with the whole shaky cam stuff, but it really suited this movie's theme of control and more importantly…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    92/100

    "We're all going to die."
    "I hope so."
    "Oh, for fuck's sake."

    Look, I didn't hate the first Suicide Squad. Quite the opposite, I enjoyed it, even with all its flaws. The cast was amazing and elevated the whole movie. But James Gunn's The Suicide Squad is THE movie I was waiting for. It's the SS movie I've envisioned when I read all these comics about the Task Force X. It has big action set pieces, funny jokes and…

  • Non-Stop

    Non-Stop

    ★★½

    50/100

    "I hate flying. The lines. The crowds. The delays."
    "I always kinda liked it. Six hours. One seat. Nobody can get to you."

    Liam Neeson did make some neat action flicks when he first started doing them late in his career, but Non-Stop is one of the more average movies he made during that time. The plot is written to be more complex and intricate than it actually is by adding multiple supporting characters to distract the viewer into…

  • 3:10 to Yuma

    3:10 to Yuma

    ★★★★

    80/100

    "Funny, some men you see every day for ten years and you never notice; some men you see once and they're with you for the rest of your life."

    There is something to be said for good old-fashioned Western flicks. And that's what 3:10 to Yuma is, with its shades of High Noon, as one man alone stands against the odds to do the right thing, because it is the right thing, even as all the others around him…

  • Paper Lives

    Paper Lives

    ★★½

    48/100

    ""Başkalarının çöpe attıklarından hayat kurmaya çalıştık biz."

    Çağatay Ulusoy is one of my favorite turkish actors and he's also one of the best actors in the country. Ulusoy is usually pretty selective when it comes to the acting projects he chooses, so whenever he does something it'll probably be good. Unfortunately, this time he selected an average script and Paper Lives doesn't live up to the good trailer. The production value is good, the cinematography is nice and I…

  • The Domino Principle

    The Domino Principle

    ★★

    37/100

    "Tell me one thing."
    "Go ahead."
    "Is it over?"
    "I don't know. The bigger the stink, the more there is to cover up. And the man who worries the most is the man who gave the original order. If he panics, the domino starts to fall."

    The Domino Principle has an intriguing intro and you get the feeling this will be a good conspiracy thriller. But the movie is disappointing on so many levels. The plot doesn't have anything…

  • Hercules

    Hercules

    ★★★

    58/100

    "Fucking centaurs!"

    Don't go into Hercules expecting it to be good, go into this movie expecting it to be fun. I enjoyed this more than I expected, especially considering it was a Brett Ratner flick. I mean it’s a straightforward action movie with predictable plot beats, and I wish we would've gotten more action scenes, but the cast is charming enough and I liked the not-really-a-god take, so it made for a fun Saturday afternoon. Dwayne Johnson is a…

  • Holmes & Watson

    Holmes & Watson

    ★½

    29/100

    "A bit of morning cocaine always helps the brain."

    Ten minutes into Holmes & Watson and I knew it would disappoint me. You would think a reunion between Will Ferrell and John C. Reilly, who had fantastic chemistry in the great comedies Step Brothers and Talladega Nights, would be funny, but no. This is just bad on every imaginable level. It feels like a movie that would've been better had it come out earlier, and it was in fact developed…

  • The Promotion

    The Promotion

    ★★½

    45/100

    "Hey, good luck... because you're gonna' need it."

    The Promotion is an indie movie that doesn't know which genre it should represent. Not enough jokes to be a comedy, and not serious enough to be a drama. The movie starts of pretty good and there are moments of nice dark humor, but they are few and far between. The premise is good, but it's execution is kinda disappointing. John C. Reilly gives a nuanced, nicely melancholic performance, while Sean…

  • The Campaign

    The Campaign

    ★★★

    57/100

    "You know the difference between you mum and a washing machine? The washing machine does not follow me around when I dump a load in it."

    It is frightening how The Campaign has basically predicted the future of the American political landscape. This movie is not for everyone and if you don't like comedies with gross humor and silly slapstick moments, you're not gonna enjoy it. It's definitely not the best movie, but I still had a solid time…

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★

    59/100

    "You're an actress, right?"
    "All women are actresses, dear. I'm just clever enough to get paid for it.

    Sometimes I don't get Letterboxd. A lot of users are just too critical and can't enjoy things. Are the Netflix Sandler movies mostly bad? Yes. Is Murder Mystery bad? No. It's a solid flick with some funny moments. It doesn't take itself too seriously, set in beautiful Monaco and with a slightly predictable, but still satisfying plot. Also, Jennifer Aniston and…

  • Snitch

    Snitch

    ★★½

    48/100

    "There is no way I'm going to let either side dictate our fates."

    Snitch is not the best thriller out there, but I appreciated how much it felt like one of those "message movies" from the 1930s that attempts to highlight flaws in the legal system. This is a searing indictment of neo-liberal policies to fight the war on drugs. The movie features a nice departure role for Dwayne Johnson, and I wish he'd do more stuff like this…