Sort by

Ethan has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry