• The Matrix Resurrections

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • Ear for Eye

    ★★★★

  • Robin Robin

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Boiling Point

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★½

  • Paris, 13th District

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Hit the Road

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Annette

    ★★½

  • The Story of Film: A New Generation

  • Who Are You, Charlie Brown?

    ★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Werewolves Within

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • F9

    ★★★★

  • Four Roads

  • Army of the Dead

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • Tripping with Nils Frahm

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Ronnie's

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Delia Derbyshire: The Myths And Legendary Tapes

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Sound for the Future

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • Sweat

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Being a Human Person

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Supernova

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Limbo

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★½

  • The Human Voice

    ★★★½

  • The Disciple

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Keith Haring: Street Art Boy

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★★