Sort by

Ell C has logged 365 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
30
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
30
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legend

Legend

1985
×
★★
Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Director by Night

Director by Night

2022
×
Edit this entry