Sort by

Nick has logged 38 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Edit this entry  
12
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
07
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry