• Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Mary Magdalene

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Jackie

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Renoir

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★