Sort by

Mr. DuLac has logged 78 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Basket Case 3: The Progeny

Basket Case 3: The Progeny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry