Sort by

Mr. DuLac has logged 54 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Not Scared

I'm Not Scared

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doomsday Book

Doomsday Book

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Buck Bunny

Big Buck Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Colors of Evil

The Colors of Evil

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Invasions

Invasions

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Invention of Love

Invention of Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Head Over Heels

Head Over Heels

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adam and Dog

Adam and Dog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Catfish

Catfish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Absolon

Absolon

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry